Jedną z największych oraz najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie jest przemysł farmaceutyczny. Wszyscy chcemy prowadzić życie wolne od chorób i cieszyć się nim jak najdłużej. Przez to zwiększa się konkurencyjność firm farmaceutycznych. Skłania to przedsiębiorstwa do innowacji procesów produkcyjnych, a w rezultacie do poprawy jakości samych produktów i zwiększenia ich ilości. Wymaga to najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni, infrastruktury i ciągłego rozwoju umiejętności.
Klasy dla pomieszczeń czystych
W ostatnich latach prowadzenie produkcji wymaga coraz wyższych klasach czystości. Postawą stało się posiadanie tak zwanych cleanroom, ewentualne uzupełnianie istniejących stref czystych o elementy podwyższające klasy czystości i pewność produkcji. Pomieszczenia czyste pozwalają stworzyć stabilne środowisko. Wszelkie parametry fizyczne i chemiczne są w nich stale kontrolowane. Są to między innymi temperatura, wilgotność, ciśnienie, zanieczyszczenia mikrobiologiczne i cząsteczkowe (pyły, kurze). Obowiązująca klasyfikacja cleanroom określa dopuszczalną ilość zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych oraz drobnoustrojów w powietrzu. Zgodnie z normą europejską obowiązującą również w naszym kraju, rozróżnia się 9 klas czystości. Klasy różnią się maksymalnymi wartościami liczby dopuszczalnych cząstek na metr sześcienny. Najlepsza klasa czystości cleanroom to klasa pierwsza. Oprócz wytycznych ISO, pomieszczenia czyste są też klasyfikowane zgodnie z wytycznymi GMP (ang. Good Manufacturing Practice). Według GMP wyróżnia się klasy od A do D. W klasie A panują najbardziej restrykcyjne warunki i w niej wykonywane są najbardziej zaawansowane prace. Tym samym jest to najczystsza klasa w tej klasyfikacji. Pomieszczenia czyste klasyfikowanych jako B są jakby otoczką dla klasy A. Mniej krytyczne etapy technologiczne, jak mysie komponentów, prowadzi się w cleanroom klasy C i D. Klasyfikacja pomieszczeń czystych może odbywać się w trzech stanach – w stanie po wybudowaniu, w stanie spoczynku, w stanie pracy.
Aby cleanroom prawidłowo funkcjonował potrzeba ciągłego dbania o czystość w nim panującą. Zależnie od klasy strefy należy ją wyposażyć w pasujący zestaw środków, umożliwiających realizację tego zadania – nieustanne zachowanie czystości. Ze względu na to stosuje się między innymi maty dekontaminacyjne, rolki czyszczące, ściereczki, mopy, preparaty chemiczne. Przyrządy te muszą spełniać szereg procedur czyszczenia i sprzątania, a także odpowiadać określonym normom.