Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Zastosowanie geodezji w pomiarach hydrologicznych

 

Pomiary hydrologiczne są wykonywane dość rzadko, jednakże jeśli chodzi o warunki gospodarcze i względem bezpieczeństwa ludności, musza być one dokładne i regularne. Warto jest powiedzieć o tym, że istotne znaczenie w badaniach hydrometrycznych ma geodeta, który dokładnie zna zasady i metody pomiarowe przy użyciu nowoczesnego sprzętu. We współpracy z hydrologiem, geodeta operuje na mapach oraz w terenie przygotowując podstawę do analizy.

Cel badań geodezyjnych w hydrologii

geodeta w KartuzachGłównym celem badań geodezyjnych, które są wykonywane w zależnościach hydrologicznych, jest zlokalizowanie obiektów hydrologicznych, jakimi są cieki, większe rzeki, jeziora lub stawy. Dlaczego to jest takie ważne? Jest to ważne, ponieważ obiekty te zmieniają się pod względem lokalizacji koryt i wysokości luster wody, a to może mieć istotny wpływ chociażby na zabudowę oraz planowane inwestycje. Badania wykonywane przez geodetę stosuje się również po to, ażeby prognozować zmiany w terenie. Szczególnie chodzi tutaj o koryta rzek, które w przypadku podwyższenia stanu wód mogą się zmieniać. Rzeki też mogą wylewać i w związku z tym pomiary geodezyjne będą tutaj miały kluczową rolę w przypadku zabezpieczenia tego terenu. Szczególne pomiary wykonywał geodeta w Kartuzach, gdyż tam znajduje się szereg źródeł i mniejszych cieków, które mają istotny wpływ na system hydrologiczny całego regionu. Otóż wartość tych badań przyniosła wiele informacji na temat tego, jak postępować w sytuacjach awaryjnych i w jaki sposób zmienia się powierzchnia terenu pod względem wody, która eroduje ten teren. Geodeta ma za zadanie ustalenie łat wodowskazowych, które są wyznacznikiem stanu poziomu wód. Ich dokładne zlokalizowanie pod względem wysokościowym daje obraz zmieniającej się rzeki na całej ciągłości, dzięki czemu możliwe jest badanie wezbrań oraz niżówek. Dzięki temu możemy także przewidzieć falę powodziową. Całość prac nie jest łatwa i wymaga ogromnej wiedzy oraz skupienia, gdyż nie każdy potrafi robić oznaczenia na mapie czy badać wysokość w terenie. Tym zajmuje się geodeta, który posiada odpowiednie kwalifikacje.

Podsumowując, dzięki badaniom geodezyjnym jest możliwa analiza relacji między obiektami oraz wpływ innych obiektów hydrologicznych na działalność człowieka. Ma to przeogromne zastosowanie gospodarcze, gdyż z takich pomiarów geodezyjnych korzystają inżynierzy budowlani oraz architekci. Niekiedy przydatna staje się pomoc geodety podczas kolejnych wątpliwości. Wówczas warto umówić się na spotkanie z profesjonalną firmą geodezyjną.

 

Zastosowanie geodezji w pomiarach hydrologicznych
Przewiń na górę