Historia transportu jest bardzo długa. Wiąże się na przykład z karawanami lub innymi tego typu działaniami opartymi na pracy zwierząt, lub prostych mechanizmów takich jak wozy i tym podobne. Zamiast zastanawiać się nad historią transportu, powinniśmy jednak skupić swoją uwagę na nowoczesnych rozwiązaniach. W transporterze niskopodwoziowym jest bowiem mnóstwo ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że można przewozić na nim nawet takie ładunki, które nie mieszczą się na standardowych pojazdach, gdyż wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Tak sytuacja wygląda na przykład w przypadku specyficznych cieczy czy różnych delikatnych produktów.
Międzynarodowe transporty – fakty i mity
Już sam fakt, że pojazdy do transportu międzynarodowego, o których wspominano, są niskopodwoziowe, powinien dość jasno sugerować, co dokładnie może być na nich transportowane. Przecież na takie niskie podwozie będzie nam stosunkowo łatwo wprowadzić pojazd nawet o dużych rozmiarach. Pozwoli nam to zdecydowanie zniwelować koszty związane z jego transportem, gdyż takie pojazdy transportowe nawet przy dużych gabarytach zużywają mało paliwa, ponieważ mają nowoczesne silniki. Takie kwestie to jednak nie wszystko, bo Międzynarodowy transport niskopodwoziowy wymaga również zadbania o logistykę. Mosty i inne rzeczy tego typu mogą stanowić poważną przeszkodę. Firma, która otrzymuje zapłatę za zrealizowanie takiego transportu, rozpoczyna swoje przygotowania zdecydowanie od najważniejszych działań, czyli właśnie uzyskania pozwoleń na przejazd i opracowania trasy z uwzględnieniem przeszkód tak, żeby w żadnym wypadku nie doszło do uszkodzenia tego, co jest transportowane. Nie ma znaczenia czy konkretny kierowca, który coś transportuje, jechał już daną trasą czy nie. Zamiast doświadczenia może on swoje działania opierać na ciągle aktualizowanej mapie, która informuje go, jak powinien się poruszać, uwzględniając przy tym nawet Takie szczegóły jak wykonywane na bieżąco roboty drogowe i tym podobne.
Taki transport musi być powolny? Nic podobnego. Zwłaszcza że firma, która bierze na siebie tego typu wyzwania, w trudnych odcinkach drogi może korzystać nawet z zaawansowanych urządzeń naprowadzających, które są w stanie realnie wspomagać kierowcę. Kolejnym mitem niemającym nic wspólnego z rzeczywistością, o jakim na pewno się przekonamy, jest to, że produkty zabezpiecza się tylko linami, gdyż wykorzystuje się również elementy wchodzące pod koła i zapobiegające ześlizgnięciu się na przykład ze względu na ukształtowanie terenu.