Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Do czego służą komory laminarne?

Każdy z pracowników laboratoriów wie  jak istotną kwestię stanowi czystość środowiska pracy. Istnieją bowiem analizy w których pojawienie się jakichkolwiek zanieczyszczeń (nawet z powietrza) sprawia, iż uzyskany wynik jest niewiarygodny. Tym samym właściciele laboratoriów muszą zaopatrzyć swoje przedsiębiorstwa w specjalistyczny sprzęt bez którego wykonywanie precyzyjnych analiz mikrobiologicznych byłoby niemożliwe. To bowiem te analizy wymagają utrzymania jałowego środowiska pracy. Na szczęście na obecnym rynku można znaleźć wielu producentów sprzętów, które idealnie odnajdują się w tej roli. Mowa oczywiście o komorach laminarnych bez których laboratoria mikrobiologiczne nie miałyby racji bytu.

Zalety stosowania komór laminarnych

laboratoryjne komory laminarneSprzęt do analiz mikrobiologicznych przypomina szafę w której można wykonywać określone metodyki badań. Laboratoryjne komory laminarne różnią się pomiędzy sobą wielkości i kształtem. Wszystkie jednak mają za zadanie wyjałowienie powietrza, które znajduje się we wnętrzu komory. W powietrzu unoszącym się w laboratorium unosi się bowiem wiele przetrwalników i zarodników grzybów, drobnoustrojów, wirusów i bakterii. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Gdy jednak przystępujemy do wykonywania analizy, której celem jest określenie mikro lub makrocząsteczek danego materiału biologicznego w próbce, koniecznie trzeba zadbać o właściwą czystość środowiska. Komora laminarna to umożliwia. To w niej bowiem zachodzi laminarny przepływ powietrza, które wcześniej przeszło oczyszczanie w specjalistycznym filtrze. Przepływ laminarny gwarantuje niezaburzenie analizy. Może on jednak zostać zaburzony przez pracę i ruchy pracownika laboratorium, który przemieszcza się obok komory. Na szczęście istnieją także urządzenia, które ograniczają ten szkodliwy wpływ. Analiza wykonywana jest za specjalną osłoną, która zapobiega przedostawaniu się zaburzeń ruchów powietrza z zewnątrz. W bardziej specjalistycznych komorach pracownik odgrodzony jest od jej wnętrza poprzez fizyczną barierę. Mogą być nią np rękawice gumowe, które zakłada pracownik chcąc wykonywać analizę w komorze laboratoryjnej.

Czystość warunków środowiska pracy w laboratorium ma niezwykle istotne znaczenie. Aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z powietrza laboratoria mikrobiologiczne stosują sprzęt w postaci specjalistycznych komór laminarnych. Urządzenia te wyjaławiają powietrze, które dostaje się do wnętrza komory. Tym samym żadne zanieczyszczenie z zewnątrz nie wpłynie na wynik analizy. Laboratorium może więc cieszyć się z wiarygodności uzyskiwanych wyników.

Do czego służą komory laminarne?
Przewiń na górę