Od wielu lat stosuje się podział przestrzeni produkcyjnych i magazynowych z kilku podstawowych względów. Są one pomocne w zarządzaniu całą strukturą przedsiębiorstwa oraz pozwalają stworzyć dobry komfort pracy co przekłada się bezpośrednio na wydajność i jakość pracy. Najprostszym i najtańszym środkiem do wyodrębnienia poszczególnych sektorów są przegrody przemysłowe z folii lub wykonane z odpowiednich plandek.
Funkcje i budowa przegrody przemysłowej
Zadania stawiane przed przegrodami przemysłowymi to spełnianie funkcji izolacyjnych. Współczesna kurtyna przemysłowa to bardzo dobra bariera termiczna pozwalająca utrzymać w poszczególnych sektorach i na stanowiskach pracy odpowiednią temperaturę. Kurtyny powstrzymują bowiem przepływ chłodnych mas powietrza co ma również ogromny wpływ na ograniczenie wydatków związanych z energią przeznaczaną na ogrzewanie. Przegrody przemysłowe to także bardzo dobra izolacja akustyczna powstrzymująca przenikanie uciążliwego hałasu na inne stanowiska pracy. Barierowość dobrze dobranych kurtyn przemysłowych ma także znaczenia dla powstrzymywania kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. To również zapora dla szkodliwych oparów chemicznych oraz owadów. Folia używana do budowy kurtyn przemysłowych to materiał bardzo wytrzymały na urazy mechaniczne. Foliowe kurtyny przemysłowe są odporne na działanie większości agresywnych substancji chemicznych. Producenci oferują coraz więcej specjalistycznych przegród wykonanych z folii przystosowanej do specyficznych warunków pracy. Wśród takich folii możemy zauważyć przeznaczone do mroźni i chłodni z dużą zawartością plastyfikatorów, dla stanowisk spawalniczych. Oprócz tego istnieją przegrody nie przepuszczające promieniowania UV oraz iR. Aby zapoznać się z pełną gamą specjalnych kurtyn przemysłowych oferowanych przez producentów należy odwiedzić ich strony internetowe. Przegrody przemysłowe służą do wydzielania całych działów oraz pojedynczych stanowisk pracy. Otacza się nimi linie produkcyjne oraz pojedyncze urządzenia. Podstawowe rodzaje kurtyn przemysłowych to paskowe montowane na stałe oraz przesuwne.
Montaż kurtyn przemysłowych odbywa się po przeprowadzeniu przez producenta wizji lokalnej w przedsiębiorstwie. Ma to na celu zapoznanie się z warunkami na danej hali oraz z oczekiwaniami jakie zadania mają kurtyny spełniać. Posiadając te informacje producent dobiera folie pod względem parametrów i tworzy skuteczne kurtyny przemysłowe zgodne z oczekiwaniami inwestora. Właściwie dobrane parametry są podstawą skutecznie działającej kurtyny.