Podłogi drewniane nadają elegancki i niebanalny wygląd wielu pomieszczeniom i często są wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Idealnie komponują się z wszystkimi konwencjami, podkreślając zarówno nowoczesny styl apartamentu, a także szyk klasycznego wnętrza.Poza atutami estetycznymi i walorami wizualnymi są bardzo trwałymi elementami posadzek z możliwością wielorazowej renowacji. Drewniane podłogi mogą przetrwać w domu lub mieszkaniu nawet kilkadziesiąt lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznemu procesowi renowacji jeszcze dłużej. Bardzo często procesy związane z renowacją podłóg drewnianych i parkietów można wykonać samemu korzystając z licznych instruktaży oraz preparatów znajdujących się w w sklepach budowlanych.
Metody renowacji podłóg drewnianych
Przy niewielkich uszkodzeniach, zwłaszcza na pojedynczych deskach istnieje możliwość wykonania usługi na własną rękę. Należy jednak pamiętać,że renowacja posadzki możliwa jest tylko i wyłącznie w przypadku podłóg z naturalnego drewna. Nowoczesne i bardzo bezpieczne preparaty usuwają delikatne i mało widoczne wgniecenia i ubytki, natomiast w przypadku dużych uszkodzeń, licznych przebarwień i ubytków praktycznie na całej powierzchni podłogi, wymagają już bardziej profesjonalnego działania z użyciem zaawansowanych urządzeń przeznaczonych do modernizacji i renowacji drewnianych posadzek. Wiele firm zajmujących się sprzedażą podłóg drewnianych świadczy usługi związane z usuwaniem uszkodzeń mechanicznych z podłóg. Wśród najbardziej popularnych usług jest cyklinowanie podłóg Bydgoszcz z bogatą bazą firm cykliniarskich wykonuje usługę na bardzo wysokim poziomie i atrakcyjnych i niewysokich cenach. Odpowiedni dobór techniki i zastosowanych narzędzi umożliwia przywrócenie świetności podłogą, które mają nawet kilkanaście lat. Wyspecjalizowany personel w odpowiedni sposób dobiera metodę działania i ocenia stan poszczególnych elementów podłogi i zakres prac. Należy pamiętać, że cyklinowaniu można poddać podłogę, która jest odpowiednio gruba, a warstwa użytkowa drewna ma co najmniej 5 mm. Podłogę należy odpowiednio przygotować i usunąć wszystkie możliwe meble z pomieszczenia. Cyklinowanie podłogi drewnianej to proces, wskutek którego dochodzi do szlifowania wierzchniej warstwy posadzki, najczęściej cienkiej warstwy powłoki lakierniczej wraz z milimetrową warstwą naturalnego drewna. Dzięki temu procesowi usuwa się wszelkiego rodzaju przetarcia, rysy i uszkodzenia i wygładza powierzchnię, przygotowując do kolejnych procesów renowacyjnych. Ścieranie powierzchni wierzchniej odbywa się za pomocą specjalnej szlifierki często bezpyłowej, która obsługiwana przez wprawione ręce specjalisty wygładza powierzchnię, usuwając wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Następnie usuwa się ewentualne zanieczyszczenia i pył, aby przejść do kolejnego etapu polegającego na uzupełnieniu ewentualnych ubytków i powstałych szpar specjalnymi preparatami żywicznym często z wykorzystaniem powstałego w procesach cyklinowania pyłu. Ręczne szlifowanie i wyrównanie powierzchni dodatkowo wypłaca i wyrównuje podłogę.
Ostatnim etapem jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi specjalnymi preparatami i lakierami. Zastosowanie kilku lakierów bazowych, a następnie wykończeniowych, przedłuża żywotność posadzek i dodatkowo pozwala uzyskać gładką powierzchnię.Lakierowanie przeprowadza się w kilku etapach, a każda warstwa musi odpowiednio się wchłonąć i wyschnąć. Preparaty są bezpieczne dla zdrowia człowieka, pozwalają nadać podłodze różne kolory, w wersjach matowych, półmatowych i błyszczących.W zależności od upodobań i stylu pomieszczenia, można otrzymać bardzo ciekawy efekt drewnianej klasycznej lub niestandardowej podłogi. Celem utrzymania długoletniej żywotności parkietu i podłóg litych drewnianych jest systematyczne stosowanie procesów renowacyjnych.