Wozy asenizacyjne są nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa rolnego. Dzięki nim rolnik może nawozić pole czy łąki przy pomocy nowoczesnych i mocnych pomp wbudowanych w zbiorniki. Bardzo szeroka oferta wozów to bardzo dobra wiadomość zarówno dla rolników potrzebujących małych maszyn, jak i tych gospodarzy, którzy posiadają wiele hektarów łąk czy pól. Dlatego producenci wozów oferują wozy asenizacyjne o różnych pojemnościach, które są zbudowane wyposażane w jedną, dwie, czy nawet trzy osie.
Wozy asenizacyjne produkowane dla rolników
Nowoczesny wóz wraz z beczką musi być zbudowany, w sposób gwarantujący stabilność podczas jazdy, oraz komfort jazdy w wymagającym terenie. Aby zapewnić rolnikowi pełnie swobody podczas pracy, oferowane są beczki asenizacyjne, które mogą pokonywać znaczne wzniesienia. Tego typu wozy są szczególnie polecane dla rolników mieszkających w południowych terenach Polski, gdzie dominuje pagórkowaty lub typowo górski krajobraz. Aby wozy nie zapadały się w grząskim i ciężkim terenie, montuje się specjalne opony, które są w stanie przemierzyć nawet najbardziej niedostępne i grząskie tereny pagórkowate. Koła wozów asenizacyjnych są też głęboko osadzone, co powoduje bardzo dobre rozłożenie obciążenia. Nie bez wpływu jest tutaj także środek ciężkości, który musi być umieszczony nisko, aby zapewnić pewną jazdę po wyboistych i mocno nachylonych terenach. Nowoczesne beczki asenizacyjne budowane są w sposób modułowy, co zapewnia bardzo szerokie zastosowanie całej maszyny. Dzięki możliwości odwracania dyszla możliwe jest używanie wozu zarówno pod niski, jak i pod wysoki sprzęg. W modułowych wozach ważną rolę odgrywa resorowanie, które może być zbudowane na bazie tradycyjnych resorów poprzecznych lub typu oleopneumatycznego. Wybór resorowania zależy od terenu, w jakim wóz będzie się poruszał, oraz od indywidualnych preferencji jego właściciela. Do modułowych sprzętów asenizacyjnych można także dobrać także odpowiednie akcesoria, potrzebne do nawożenia z użyciem różnych substancji.
Największe maszyny potrafią pomieścić ponad 3000 litrów nawozu i są stosowane w największych gospodarstwach. Posiadają wbudowane mocne pompy krzywkowe czy próżniowe. Jednak tego typu beczki pełnią funkcję transportującą i zazwyczaj nie są przeznaczone do użytkowania ich podczas aktywnego nawożenia łąki lub pola. Ich gabaryty pozwalają na komfortowy transport środków nawozowych, a cały układ jezdny jest nastawiony na szybkie pokonywanie kilometrów po drogach czy nieutwardzonych ścieżkach.