Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Systemy z ogrzewaniem konwekcyjnym

 

System ogrzewania to nie lada wyzwanie na drodze wyboru projektu instalacji podczas realizacji prac w takcie budowy czy remontu naszego wymarzonego domu lub mieszkania. Naszą uwagę coraz częściej przykuwają nie tylko oszczędności związane z pracami montażowymi, ale również efektywność oraz ekologiczne walory systemów transportujących poszczególne media w obrębie budynków.

Ogrzewanie konwekcyjne- czy to się opłaca?

grzejniki konwekcyjnePlany wdrażania gospodarki niskoemisyjnej oraz strategie mające na celu bezpośrednie zwiększenie efektywności energetycznej zakładają, aby wraz z końcem 2021r. normy techniczne w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną (nieodnawialną), nie przekraczały 70kWh rocznie na 1m² powierzchni użytkowej budynku o średniej łącznej kubaturze 140m² (dom jednorodzinny). Generuje to średnie koszty ok. 39zł/ rocznie na 1 m², co w przeliczeniu na całość budynku daje sumę ok. 5500zł na cały rok za energię niezbędną do ogrzania domu, co pozwoli na średnie zmniejszenie kosztów o ok. 51% w porównaniu z latami ubiegłymi. Aby móc uzyskać wzrost efektywności w obrębie systemu instalacji grzewczej dobrze jest rozważyć możliwość rozbudowania jej o system ogrzewania bazujący na zasadzie konwekcji. Jest to jedna z najpopularniejszych, a wraz z rozwojem technicznym projektów- jedna z najwydajniejszych koncepcji systemów instalacji ogrzewania. Podstawą działania ogrzewania, które bazuje na wykrzystaniu konwekcji, czyliu przewodzenia jest zastosowanie wewnątrz grzejników połączeń rur miedzianych, obudowanych aluminium, które zwiększa potencjał działania konwekcji oraz promieniowania ciepła w obrębie budynku. Taką instalację umieszcza się w obudowie grzejnika. Dzięki rozbudowaniu projektów urzadzeń grzewczych o panele zwiększające ich powierzchnię- wydajność systemu ogrzewania wzrasta o ok. 35% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Rozbudowanie instalacji grzewczej o inteligentne rozwiązania takie jak np. cyfrowy system sterowania ogrzewaniem umożliwiający ustalenie tygodniowego harmonogramu określającego zapotrzebowanie na operatywną temperaturę. Ponadto nowe technologie umożliwiają także wykorzystanie zastosowań takich jak grzejniki konwekcyjne w systemach ogrzewania podłogowego, dzięki czemu zyskujemy możliwość zwiększenia efektywności cieplnej o jedną dodatkową płaszczyznę w obrębie budynku. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie w okresie zimowym.

Zatrudniając fachowca do projektu instalacji grzewczej pamiętajmy, aby wybór rozwiązań był ściśle dopasowany do możliwości oraz zapotrzebowań technicznych budynku. Dostosujmy ją też do użytego przez nas źródła ciepa, takich jak np. piec z kotłem kondensacyjnym czy pompa wykorzystująca potencjał bazujący na wykorzystaniu technologii geotermalnej.

Wiele o grzejnikach konwekcyjnych znajdziemy na: https://www.jaga.com.pl/

 

Systemy z ogrzewaniem konwekcyjnym
Przewiń na górę