Większość zakładów przemysłowych wyposażonych jest w liczne maszyny, które w znacznej części procesu produkcyjnego zastępują ludzi. Dzięki temu praca przebiega znacznie szybciej, niż wtedy gdy za wszystkie etapy produkcji odpowiedzialni byli tylko i wyłącznie ludzie. Człowiek się męczy i potrzebuje odpoczynku, natomiast maszyna może pracować nieprzerwanie przez wiele godzin, a jej wydajność nie spada. W dzisiejszych czasach rola człowieka w zakładzie produkcyjnym ogranicza się do obsługi wspomnianych maszyn.
Dobrze zaprogramowany robot
Roboty w przemyśle mają jedno, ale za to bardzo ważne zadanie, a mianowicie roboty przemysłowe mają za zadanie przyspieszyć pracę całego zakładu. Jeden taki robot jest w stanie wykonać tyle pracy w ciągu godziny, ile kilkudziesięciu pracowników w ciągu pięciu godzin pracy. Robot przemysłowy sam w sobie nie jest skomplikowaną maszyną. Oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę tylko i wyłącznie cechy mechaniczne takiego robota. W momencie gdy zwrócimy uwagę na oprogramowanie takiego robota, to zauważymy że jest to bardzo precyzyjna i zaawansowana maszyna, dzięki której praca przebiega dużo szybciej. To właśnie dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu robot jest wstanie poprawnie wykonywać swoją pracę. Fachowe programowanie robotów przemysłowych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest określenie tego jakie zadania ma wykonywać dany robot. Jeśli już będziemy dokładnie wiedzieć w jaki sposób ma funkcjonować nasz robot, to możemy przystąpić do pisania odpowiedniego programu. Jeśli program jest już gotowy, to możemy przystąpić do jego testowania. Nie możemy wgrać programu w momencie, gdy nie został on przetestowany. Liczne testy co prawda trwają dość długo, ale to właśnie dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie potencjalne błędy oprogramowania. W ten sposób zyskujemy pewność, że robot będzie poprawnie funkcjonować. Ostatnią fazą programowania robotów jest wgranie w nie wcześniej przygotowanego programu. Tak przygotowany robot przemysłowy jest gotowy do pracy.
Koszt zaprogramowania jednego robota oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych. Płacimy tak naprawdę nie za samo wgranie programu do robota, a za licencję umożliwiającą nam korzystanie z danego oprogramowania. Jeśli posiadamy w swoim zakładzie kilka takich samych robotów, to możemy korzystać z oprogramowania płacąc za nie tylko raz. Zwykle licencja wygasa po określonym czasie i jeśli nadal chcemy korzystać z oprogramowania, to musimy ponownie wykupić licencję, w takim wypadku zwykle możemy liczyć na spory rabat.