Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, w jaki sposób ocieplić dach, by było to najbardziej efektywne, powinien wziąć pod uwagę płyty termoizolacje wykonane z poliuretanu. W skrócie nazywane są one płytami PIR. Jeszcze nie tak dawno temu najczęściej wybieranym materiałem był znany wszystkim styropian. Nie jest to jednak materiał idealny i posiada wiele wad. Mimo tego nadal jest stosowany. Warto jednak zainwestować, aby ocieplenie było trwałe, wytrzymałe i skuteczne. A takie ocieplenie dachu zapewnią nam właśnie płyty warstwowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich wykonanie jest warstwowe.
Płyty PIR jako rozwiązanie ekologiczne
Składają się one z kilku warstw poliuretanu, który dodatkowo zabezpieczony jest najczęściej blachą ocynkowaną. I wcale nie trzeba nimi ocieplać dachu od wnętrza budynku! Przeciwnie – możliwe jest wykonanie tzw. izolacji nakrokwiowej. Jak wskazuje nazwa, taką izolację instaluje się na krokwiach, a więc na dachu, od strony zewnętrznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca na poddaszu. Takiej przestrzeni nie dałaby nam ani wełna mineralna ani styropian, które muszą być o wiele grubsze i montuje się je od strony wewnętrznej dachu. Co więcej, płyty warstwowe pir dachowe są też materiałami bezpiecznymi. Traktuje się je jako materiał niepalny. Oznacza to, że nie rozprzestrzeniają one ognia, więc w sytuacji pożaru, będzie znacznie łatwiej go ugasić. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z ogrzewania centralnego na węgiel i drewno. Niejednokrotnie zdarza się, że przez komin wylatują iskry, które mogą być niebezpieczne dla konstrukcji dachu czy całej nieruchomości. Warto wspomnieć też o tym, że płyty wykonane z poliuretanu są jak najbardziej ekologiczne. Przede wszystkim jest to rozwiązanie na długie lata, więc nie będziemy musieli zmieniać za kilka czy kilkanaście lat ocieplenia. Nadal będą tak same skuteczne po wielu latach, przez co nie generuje się odpadów. Oprócz tego płyty są bezzapachowe, nie wydzielają do środowiska żadnych substancji.
Niezależnie od tego z jakim środowiskiem płyta będzie mieć do czynienia, nie będzie wpływać na nie negatywnie – ani na drewno, ani na cegłę, beton i inne materiały. I wcale nie jest to rozwiązanie drogie. Po pierwsze takich płyt nie potrzeba tak dużo jak styropianu czy wełny. Po drugie można dostosować wielkość płyt poliuretanowych – wiele firm sprzedaje płyty warstwowe na wymiar, dzięki czemu liczba połączeń między płytami będzie naprawdę minimalna. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, jakie daje am to rozwiązanie.