Coraz większa ilość gospodarstw domowych korzysta dzisiaj z darmowego prądu płynącego ze słońca. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu specjalnej instalacji złożonej z paneli słonecznych. Te panele to nic innego jak ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają światło dzienne na energię elektryczną. Od razu warto to podkreślić, że do produkcji prądu wystarczy jasny dzień, ale niekoniecznie słoneczny. Ogniwa są w stanie produkować prąd praktycznie w większość dni w roku, ale ich wydajność będzie zależna właśnie od nasłonecznienia.
Instalacja fotowoltaiczna musi mieć odpowiednią moc
Ile trzeba zainwestować, żeby prąd mieć rzeczywiście zupełnie za darmo? To jest bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź zależeć będzie od zapotrzebowania na prąd danego gospodarstwa domowego. Wszystko zależy od tego ile dane gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku prądu lub ile planuje używać. Ta druga opcja dotyczy się nowo stawianych domów, więc w tym przypadku trzeba się oprzeć jedynie na prognozie zużycia energii elektrycznej. Kwestią dobrania wielkości i mocy instalacji do zużycia prądu zajmuje się pracownik firmy, której zlecimy fotowoltaikę. Natomiast trzeba pamiętać, że wydajność nowych ogniw szacuje się na około osiemdziesiąt procent. Dlatego nie ma się czemu dziwić, jeśli doradca firmy fotowoltaicznej zaproponuje nam moc instalacji dwukrotnie większą niż to co zużywamy lub planujemy zużywać. Ten zapas produkcyjny jest niezbędny do tego, żeby przez kilkadziesiąt kolejnych lat instalacje fotowoltaiczne Bydgoszcz mogły w całości pokrywać zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. A teraz najważniejsze, czyli koszty takiej instalacji. Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu od trzydziestu do czterdziestu tysięcy złotych. Ceny ogniw fotowoltaicznych z roku na rok maleją, więc z każdą kolejną wiosną taka instalacja powinna być o wiele tańsza. Można być jednak pewnym, że całkowity zwrot kosztów względem oszczędności na rachunkach za prąd powinien nastąpić maksymalnie po okresie dwunastu lat.
Profesjonalne firmy zajmujące się fotowoltaiką oferują kompleksowe doradztwo w zakresie projektu instalacji i doboru mocy produkcyjnej dopasowanej do realnych potrzeb. Z reguły jest tak, że panele powinny mieć maksymalną wydajność dwukrotnie wyższą niż zużycie prądu. Dzięki takiemu zapasowi można mieć pewność, że nawet po trzech dekadach produkcja prądu ze słońca będzie na odpowiednim poziomie. Bo trzeba wiedzieć, że wydajność ogniw spada rocznie o jeden procent. I dlatego właśnie każdy projektant doradzi większą wydajność paneli od aktualnie koniecznej.