Do niedawna, inspekcje wysokościowe były nie lada wyzwaniem, nawet dla pracowników z wieloletnim stażem. W odpowiedzi na liczne skargi, nasze kierownictwo postanowiło poszukać nowoczesnych rozwiązań i technologii, wyposażając nas w drony obserwacyjne, dzięki którym mogliśmy dokonywać przeglądów na placu budowy bez konieczności wchodzenia na niedokończone konstrukcje, co znacznie poprawiało komfort pracy i teoretycznie usprawniało cały proces.
Szkolenia na operatorów dronów dla fachowców
Okazało się jednak, iż mało kto w załodze posiada wystarczające umiejętności, by skutecznie pilotować drona na placu budowy. Nie chcieliśmy spowodować wypadków, ani tym bardziej uszkodzić lub zniszczyć nowo przydzielonego nam sprzętu, dlatego też postanowiliśmy z kolegami z załogi dokształcić się fachowo w pilotażu. Znaleźliśmy więc renomowaną firmę, organizującą kursy na stanowisko operator drona – szkolenie w grupach liczących po dziesięć osób zwykle odbywało się weekendami, więc było o tyle atrakcyjne iż mogliśmy zapisać się na takowe szkolenie całą załogą, a jednocześnie nie zaburzać sobie nawzajem trybu pracy. Odbycie takiego szkolenia było dobrym pomysłem. Ponad połowa z nas nie miała nawet podstawowych umiejętności pilotażu, ani też żadnego rozeznania w zaawansowanych funkcjach, posiadanych przez nasze drony. Specjalnie do tego celu, do szkolenia zostały nam oddane takie same modele jak ten, posiadany przez nas w pracy, lub też bardzo podobne, nie różniące się zbytnio ani osiągami ani też funkcjami i dodatkami. Szkolenie to oferowało wiedzę przydatną na każdym poziomie zaawansowania. Podstawowe techniki pilotażu były wpierw bardzo szeroko omawiane i demonstrowane, a następnie zajęcia przechodziły w bardziej zaawansowane metody kontroli drona w powietrzu. Bardzo przydatnym elementem szkolenia była możliwość pilotowania drona w różnych warunkach, w tym i w środku budynków, co dla nas było szczególnie przydatne, a instruktorzy przekazywali nam duże ilości informacji, dysponując widocznie sporym doświadczeniem, które mogli śmiało zademonstrować w praktyce.
Kilka tygodni szkolenia zaowocowało naprawdę dużym zasobem nowej wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej, dzięki której śmiało mogliśmy zacząć używać drona obserwacyjnego w pracy, nie tylko jako kamery inspekcyjnej, ale również do najróżniejszych zadań, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Umiejętności pilotażu, nabyte na szkoleniu, ułatwiły nam pracę z dronem do tego stopnia, iż obecnie żaden z nas nie ma najmniejszego problemu z wykonywaniem zadań.