Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Systemy automatyki w szafach sterowniczych

 

Nieustający proces wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną owocuje rozwojem każdej gałęzi związanej z energetyką oraz elektryką. Tendencje najnowocześniejszych urządzeń jednoznacznie wskazują na gwałtowny wzrost znaczenia automatyzacji dającej gwarancję niezawodności jak i wygody użytkowania systemów energetycznych.

Rodzaje systemów rozdzielczych

rozdzielnice i automatykaAby systemy energetyczne, maszyny przemysłowe i inne urządzenia elektryczne działały w sposób samodzielny przy jednoczesnej kontroli użytkownika należy stosować szereg zabezpieczeń oraz sterowników. Wszystkie elementy montowane są w jednym miejscu- zwanym szafą sterowniczą. Głównymi zadaniami szaf sterowniczych są, oczywiście poza sterowaniem, ochrona podzespołów konkretnego systemu, systematyczny pomiar ważnych elementów takich jak napięcie prądu oraz regulacja różnych elementów znajdujących się znajdujących się wewnątrz. Połączenie rozwiązań takich jak rozdzielnice i automatyka gwarancja sprawnej pracy maszyn elektrycznych przy minimalnej ingerencji człowieka dbając o bezpieczeństwo pracy maszyny i alarmując operatorów sygnałami dźwiękowymi bądź świetlnymi w razie wystąpienia niepożądanych sytuacji. Koszty wykonania poszczególnych szaf mogą się znacznie od siebie różnić z powodu zastosowanych podzespołów wybieranych indywidualnie dla każdego inwestora. Również gabaryty i rozwiązania użyte w poszczególnych rozdzielnicach ściśle zależą od ich przeznaczenia i funkcji. Niezależnie od zastosowanych urządzeń każda szafa spełnia bardzo restrykcyjne normy bezpieczeństwa dając pewność, iż praca na poszczególnych elementach sieci jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Zwykle rozwiązania tego typu montowane są na stałe na przykład w przedsiębiorstwach w metalowych obudowach, jednak w wyjątkowych sytuacjach można zastosować wersje mobilną lub wzmacnianą przez izolacyjne ścianki zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracy. Głównymi elementami wpływającymi na bezpieczną pracę w tym elemencie sieci są ograniczniki przepięć, bezpieczniki czy wyłączniki różnicowoprądowe, które przerywają prace systemu, gdy pojawią się na przykład niepożądane zwarcia. Szafy sterujące możemy znaleźć zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak i w naszych gospodarstwach domowych.

Rozwój technologii i dziedzin takich jak elektryka i automatyka zwiększają użyteczność wielu sieci jak i również diametralnie zwiększają bezpieczeństwo ich użytkowania. Najprostsze szafy sterownicze kosztują w granicach kilkuset złotych, natomiast koszt najbardziej zaawansowanych rozdzielnic z  nowoczesnymi typami podzespołów może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Systemy automatyki w szafach sterowniczych
Przewiń na górę