Bardzo często moi studenci pytają mnie, w jaki sposób powinni oprawić napisane pod moim nadzorem prace licencjackie. Uczelnia, w której pracuję, nie ma ściśle określonym kryteriów formalnych w tym względzie, ale istnieją pewne niepisane standardy postępowania. Oczywiście nikt z pracowników naukowych nie chce, aby studenci borykali się z problemami finansowymi z powodu przygotowania swojej pierwszej małej dysertacji, dlatego nie ma przymusu korzystania z drogich rozwiązań.
Okładki stosowane do oprawiania licencjatów
Jak zatem estetycznie, a zarazem tanio oprawić swoje dzieło? Niegdyś, posiadając wydruk jakiejkolwiek pracy dyplomowej, należało udać się z nim do introligatora, który tworzył bardzo solidną, klejoną oprawę ozdobioną nierzadko różnorodnymi żłobieniami. Dziś liczba studentów w całym kraju znacząco wzrosła, a posiadanie wyższego wykształcenia nie jest niczym nadzwyczajnym. Chyba właśnie z tego powodu, obrona licencjatu nie ma już tak dużego znaczenia, jak kiedyś i nie przykłada się do niej aż tak wielkiej uwagi. Studentom bardzo często zależy na tym, aby nie ponosić żadnych zbędnych kosztów, a więc szukają najtańszych rozwiązań. Rozumiem w pełni takie podejście, ale staram się jednocześnie przekonywać swoich podopiecznych, że zawsze należy szukać złotego środka, co w tym przypadku oznacza tanie, ale jednocześnie solidne oprawienie pracy. Zapewniam, że najlepiej sprawdza się twarda okładka kanałowa do licencjatu. Taki towar jest bardzo szeroko dostępny — bez problemu znajdziemy go zarówno w niezliczonych ofertach sklepów internetowych, jak również we większości punktów ksero. Okładki kanałowe są bardzo trwałe, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. Kupując taki towar, możemy od razu poprosić o umieszczenie w nim zrębu naszego wydruku lub samodzielnie to zrobić w warunkach domowych. Nie jest to trudne w szczególności, że producenci opraw często dodają do nich proste instrukcje obsługi. O czym należy jeszcze pamiętać, kupując oprawkę? Nade wszystko o tym, że może być ona czysta lub wyposażona w dowolnie wybrany przez nas napis.
Nie ocenia się książki po okładce, jednak chyba każdy na nią spogląda. To właśnie ona jako pierwsza znajduje się w naszych rękach i dlatego niektórym osobom zależy, aby była wyjątkowa. W przypadku prac licencjackich żaden promotor, czy też recenzent nie jest jednak zainteresowany taką, czy inną oprawą. Zapewniam, że liczy się jedynie naukowa wartość napisanej pracy. Z tego powodu nie warto przepłacać i można z powodzeniem kupić tanią, ale za to estetyczną oprawę kanałową.