Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Rodzaje filtracji wody w domu

Filtrowanie wody w domu czasem jest koniecznością, a czasem tylko chęcią poprawy smaku czy zapachu wody, jaką na co dzień spożywamy. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, oraz od parametrów wody, jaka znajduje się w naszej instalacji, dobieramy odpowiedni sposób filtracji. Urządzenia do filtrowania wody w domu różnią się zarówno wyglądem i wielkością, zasadą działania, jak i rodzajem zastosowanej metody filtrowania. Dlatego właśnie wybór konkretnej metody filtracji powinien być poprzedzony analizą wody.

Filtry wody pitnej i użytkowej

filtry odwróconej osmozyBadanie próbki wody można wykonać na własny koszt w miejscowej stacji sanepidu, w prywatnym laboratorium, lub też na niektórych uczelniach. Jeśli zaopatrujemy się w wodę w wodociągach, po wynik takiej analizy możemy się zgłosić właśnie tam, nie ponosząc żadnych kosztów. Dopiero posiadając szczegółowe dane na temat płynącej w naszej instalacji wody możemy podjąć decyzję co do sposobu jej uzdatniania. Metod jest kilka i zależą one zarówno od jakości wody, jak i od naszych oczekiwań, co do efektu końcowego. Rodzaj filtracji będzie zależał także od tego, czy chcemy uzdatniać wodę w całej instalacji (w całym domu), czy też miejscowo, np. tylko w kuchennym kranie, lub przed kotłem grzewczym. Urządzenia, które pozwolą filtrować wodę doprowadzaną do całego gospodarstwa domowego to najczęściej zestaw filtrów narurowych. W jednym, dwóch lub trzech (w zależności od potrzeb) pojemnikach znajdują się materiały filtracyjne, które oczyszczają wodę i poprawiają jej parametry. Instalację tą montuje się za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. W oczyszczaniu wody w całym domu doskonale sprawdzi się także wydajna i prosta w obsłudze stacja uzdatniania wody z kolumną ciśnieniową i zbiornikiem regeneracyjnym. Jest to jednak duże urządzenie, dlatego jego montaż warto rozważyć i zaplanować już na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. Co do rodzajów filtracji do dyspozycji mamy szereg różnej właściwości materiałów filtracyjnych. Najczęściej wykorzystywane są odżelaziacze, odmanganiacze, zmiękczacze, filtry węglowe, filtry odwróconej osmozy, wkłady ceramiczne lub ze specjalnych żywic. Na szczególną uwagę zasługują filtry odwróconej osmozy, ponieważ dzięki takiej filtracji z wody usuwane są praktycznie wszystkie minerały, jony soli, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne także bakterie i pierwiastki promieniotwórcze. Ten rodzaj filtracji jest można powiedzieć kompleksowy, jednak pamiętajmy, że obecność minerałów w wodzie pitnej jest jak najbardziej pożądana, dlatego poleca się stosowanie mineralizatorów.

Jeśli zależy nam jedynie na poprawieniu parametrów wody płynącej z kranu pod kątem jej spożycia (poprawa smaku, zapachu i klarowności), można posłużyć się filtrem do wody pitnej. Taki filtr montowany jest najczęściej pod kranem (np. w zabudowie pod zlewozmywakiem) i obsługuje konkretne miejsce poboru wody. Jeśli pod zlewem nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca, można posłużyć się niewielkim filtrem montowanym bezpośrednio na kranie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest dzbanek filtracyjny, gdzie filtrowana jest woda przeznaczona do picia lub gotowania, w którym wystarczy regularnie wymieniać wkład z filtrem.

Rodzaje filtracji wody w domu
Przewiń na górę