Mój wykładowca był Masonem. Nie ukrywał nawet tego, że czyta literaturę związaną z masonerią, dlatego wiele z jego celnych uwag, które popierał książkową wiedzą otrzymaliśmy jako jego studenci. To sprawiło, że chciałam dowiedzieć się więcej o masonerii, bo dotychczas wiedziałam tylko tyle, że byli tematem wielu żartów i memów. To, co o nich przeczytałam odmieniło moje postrzeganie o świecie na zawsze.
Właściwie, kim jest Mason?
Masoneria wywodzi się z Wielkiej Brytanii, kiedy to w osiemnastym wieku pewna grupa oświeconych edukatorów postanowiła założyć ruch, mający na celu doskonalenie braterstwa narodów. Wieść o nim szybko się rozrosła i do dziś przetrwało wiele legend związanych z masonerią. Najprościej rzecz ujmując, jest to organizacja znana na całym świecie, a o bycie członkiem jednej z lóż podejrzewa się najpotężniejszych prezydentów świata. W masonerii można spotkać się z systemem wierzeń, który podzielony jest na trzy stopnie. Wszystkie są ściśle związane z rozwojem duchowym i im dłużej zgłębia się tajemnice świata, tym szybciej się awansuje, z ucznia na czeladnika, a z czeladnika na mistrza. Masona można rozpoznać po jego symbolach. Masoni używają cyrkla i węgielnicy na swoich rytach. Nieodłącznie masoneria kojarzy się również z liczbą trzy, trójkątnym okiem i literą G. Po tych przymiotach można rozpoznać Masona, jednak, członkowie loży wydają także swoje książki. Nie chcą, by świat o nich zapomniał, a także w ten sposób mogą informować się o wszystkich poglądach i planach, jakie przyświecały innym mistrzom. Jeżeli chodzi o polecane książki o masonach, jest też wielu pisarzy, którzy przyglądają się im z daleka i chłodnym okiem obserwują zachowanie, a także poznają ich historię. Wszystko po to, by dzięki swoim spostrzeżeniom napisać kolejną publikację o ich dokonaniach i o wpływie na ludzkość na przestrzeni wieków. W wielu polskich księgarniach można spotkać się z tego typu literaturą, a teraz można ją nawet zakupić online. Warto pamiętać, że głównymi wartościami, jakie przyświecają członkom masonerii jest patriotyzm i legalizm. Te dwa przymioty sprawiają, że członkowie loży na całym świecie łączą się, by jako zjednoczeni móc pod płaszczykiem spokojnego i sielskiego życia być podległym władzy i jednocześnie nie wychodzić poza szereg.
Wolnomularstwo istnieje, jednak nie wszyscy dają temu wiarę. Obojętnie, czy ktoś jest w tej kwestii sceptykiem, czy święcie wierzy w prawdziwość tych słów, zawsze może przeczytać książkę wydaną i napisaną nie przez członka loży masońskiej, ale przez człowieka, który obcował z nimi, poznał ich i może powiedzieć nieco więcej o tym, jaki mają realny wpływ na politykę i życie ludzkości.