Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Terapia w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na stworzeniu warunków podwyższonego ciśnienia, dzięki czemu tlen może przeniknąć do tkanek, do których nie może się dostać, pod wpływem działania atmosferycznego. Pacjent jest umieszczany w komorze hiperbarycznej, która jest szczelnie zamknięta. Następnie, stopniowo podnoszone jest ciśnienie i podawane jest mu powietrze, a do komory wpompowywany jest tlen w stężeniu 100%.

Kiedy potrzebne jest leczenie w komorze hiperbarycznej?

duża komora hiperbarycznaJeden zabieg trwa około godziny, ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie dla każdego, w zależności od tego, z jakiego powodu potrzebuje terapii, przebiegu choroby oraz oczekiwanych rezultatów. Zazwyczaj potrzeba minimum 4 zabiegów. Duża komora hiperbaryczna może pomieścić nawet 13 osób. Kiedy wymagana jest natychmiastowa pomoc, stosuje się przenośne worki Gamowa. Ma je w swoim wyposażeniu GOPR, aby móc doraźnie pomagać osobom dotkniętym chorobą wysokościową. Najczęstszymi wskazaniami do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej są: choroba dekompresyjna, w wyniku której w organizmie powstają pęcherzyki azotu. Choroba ta najczęściej dotyka pilotów oraz nurków, którzy bez ustanku są poddawani dużym zmianom ciśnienia w czasie wykonywania pracy. Zatrucie tlenkiem węgla, które może dotknąć każdego z nas, w tym wypadku organizm potrzebuje szybkiego dostarczenia tlenu. Oparzenia II i III stopnia, ponieważ tlen dostarczany do tkanek, znacznie przyspiesza ich gojenie. Tlenoterapia może być stosowana pomocniczo w leczeniu osób z nowotworami, które przechodzą zabiegi radioterapii. W tym przypadku terapia tlenem pomaga złagodzić efekty uboczne tych zabiegów, czyli martwicę popromienną oraz uszkodzenie tkanek. Zwiększa też działanie promieniowania jonizującego na zmiany nowotworowe. Przy cukrzycy pomaga leczyć trudno gojące się rany, a zwłaszcza kiedy wystąpi stopa cukrzycowa. W dermatologii zaleca się zabiegi w komorze hiperbarycznej w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku, tocznia rumieniowatego a także grzybicy. Terapia jest refundowana przez NFZ, ale można zapisać się również prywatnie.

W trakcie tlenoterapii może dojść do występowania skutków ubocznych. Najczęściej są to zawroty i bóle głowy oraz wymioty. Dla bezpieczeństwa w czasie zabiegu w komorze z pacjentami znajduje się pielęgniarka, a na zewnątrz lekarz anestezjolog. Przed wejściem do komory należy przebrać się w specjalny strój, aby nie wnieść przypadkiem przedmiotów, które mogłyby zagrażać pacjentom w czasie zabiegu, czyli na przykład zapalniczki, która mogłaby wybuchnąć.

Terapia w komorze hiperbarycznej
Przewiń na górę