Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Cena i dostępność pieczywa bezglutenowego

 

Jeszcze kilkanaście lat temu dieta bezglutenowa spotykana była niezwykle rzadko. Słyszało się o niej mało. Uważano ją wręcz za swego rodzaju ekstrawagancję. Jednak to bardzo wymagający sposób żywienia i z pewnością nie prowadzi się go dla zabawy. Osoby chore na celiakię czy nietolerancję pokarmową glutenu mogą przypłacić nieprzestrzeganie jego zasad poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Teraz coraz więcej pojawia się osób z tego typu schorzeniami. Lekarze często sugerują, że może to wynikać z naszego obecnego trybu życia i odżywiania.

Czy kupię tanio pieczywo bezglutenowe?

tanie pieczywo bezglutenoweDieta bezglutenowa jest bardzo wymagająca. Gluten to białko, które posiada większość spopularyzowanych w Polsce zbóż. Pszenica, żyto, jęczmień to te najpowszechniejsze zboża z glutenem w składzie swoich ziaren. Trudno spotkać w sklepach wypieki z innych rodzajów mąk. Dlatego mówi się, że dostęp do produktów bezglutenowych jest utrudniony. Ponadto wypieki bez glutenu są droższe niż standardowe. Nie istnieje tanie pieczywo bezglutenowe. Lub może inaczej – istnieje, ale trzeba wówczas przyjrzeć się jego składowi. Czyste produkty bezglutenowe wysokiej jakości będą stosunkowo drogie, bo dostępność i produkcja niezanieczyszczonych glutenem produktów jest o prostu droższa. Trudniej uzyskać na przykład konsystencję chleba, piekąc go z mąki jaglanej czy ryżowej niż z mąki pszennej. Gluten ma z natury właściwości sklejające i wpływa na gęstość ciasta do wypieku. Jakie pieczywo jest więc bezglutenowe? Z pewnością ryżowe, kukurydziane, owsiane czy gryczane. Czasem można spotkać chleb amarantusowy czy bułki jaglane – to także zboża z natury pozbawione glutenu. Uważać należy jednak, jeżeli cierpimy na celiakię. Charakteryzuje się ona wysoką wrażliwością glutenu, którego nawet niewielka ilość może wywołać nieprzyjemne objawy. Dlatego wówczas dodatkowo produkty bezglutenowe, które wybieramy, powinny być opatrzone specjalnym znakiem listka – to symbol certyfikowanych produktów, w których zawartość glutenu została przebadana, a zakład produkcyjny spełnia rygorystyczne wymogi.

Pieczywo bezglutenowe nie jest już obecnie trudno dostępne. Będzie jednak droższe od tradycyjnego pszennego chleba. Warto wybierać to z naturalnie bezglutenowych zbóż – jak owies czy gryka. Popularne są też chleby kukurydziane czy ryżowe. Ich cena też jest zwykle nieco niższa. Należy wybierać produkty z dobrej jakości składem, najlepiej certyfikowane, co daje nam gwarancję „czystej” produkcji. Chleb bezglutenowy można także samodzielnie upiec w domu z mąki amarantusowej, kasztanowej czy jaglanej. 

 

Cena i dostępność pieczywa bezglutenowego
Przewiń na górę