Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Kategorie uprawnień dla operatorów żurawi

Nie każdy może kierować żurawiami, które często widzimy na budowach – zwłaszcza w przypadku placów budowlanych osiedli, bloków mieszkalnych, budynków korporacyjnych. Aby móc kierować pojazdami tego typu, konieczne jest wcześniejsze przejście specjalistycznych kursów. Te kursy są chętnie opłacane przez firmy budowlane, którym zależy na inwestowaniu w swoich pracowników.

Jak wygląda kurs operatora żurawia?

kursy na operatora żurawiaOczywiście nie trzeba być związanym z branżą budowlaną, by wziąć udział w takim kursie. Można właśnie od tego typu kursu rozpocząć przygodę z budownictwem. Najpierw jednak należy ukończyć 18 lat, zdobyć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy oraz posiadać wykształcenie podstawowe. Są to tylko trzy warunki, które trzeba spełniać, aby mieć możliwość wzięcia udziału w kursie na operatora żurawia. W Polsce działa taki urząd jak Urząd Dozoru Technicznego. To on zajmuje się wydawaniem uprawnień. W przypadku kierowania żurawiami uprawnienia dzielone są na 2 kategorie. Jak można się domyślić, kategorie są zależne od rodzaju urządzenia, którym będzie kierował operator po ukończeniu kursu. UDT przewidział kategorię II Ż, która dotyczy tylko i wyłącznie żurawki przenośnych – określanych skrótem HDS oraz samojezdnych i stacjonarnych. Jeśli chodzi o kategorię I Ż, to ta dedykowana jest dla urządzeń wieżowych – czyli tych najbardziej zauważalnych i często widocznych w dużych miastach, portach i nie tylko. Takie kursy na operatora żurawia można zrobić w wielu polskich miejscowościach – najlepiej szukać firm, które zajmują się sprzedażą lub wynajmem żurawi. Bardzo często takie firmy mają też w swojej ofercie specjalistyczne kursy, po których otrzymuje się zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach. Jak wygląda kurs? Tak naprawdę nie są to wymysły organizatora kursu, ponieważ wszystkie zagadnienia zostały już wcześniej ustalone przez Urząd Nadzoru Technicznego. Kurs na operatora musi traktować właśnie o wszystkich tych zagadnieniach. Jest to bardzo ważna kwestia, bo daje swego rodzaju bezpieczeństwo – zakres wiedzy jest stały i regulowany, więc kursy zasadniczo nie będą się zbytnio od siebie różnić.

Organizatorzy mogą oczywiście wprowadzać różne formy kursów, aby kursanci jak najlepiej przyswoili nową wiedzę i mogli ją później wykorzystać w praktyce. Formy prowadzenia kursów są więc bardzo elastyczne. Wszystko po to, by dopasować się do kursantów i ich oczekiwań. Zazwyczaj kursy są rozkładane w czasie tak, by kursanci nie musieli rezygnować ze swoich codziennych obowiązków.

Kategorie uprawnień dla operatorów żurawi
Przewiń na górę