Szpitale to miejsca, w których jest najwięcej zarazków i bakterii. Nic w tym dziwnego, gdyż każdego dnia przewijają się przez nie dziesiątki chorych osób. Codziennie wykonywane są też różne zabiegi operacyjne. Nigdy nie jest też wiadomo, kto trafi w danym dniu do szpitalnego oddziału ratunkowego. Z tych względów odzież całego personelu medycznego wymaga prania dezynfekującego, które usuwa wszelkie bakterie mogące prowadzić do mnożenia się zarazków, czy wirusów.
Pranie odzieży medycznej połączone jest z dezynfekcją
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż każdy lekarz oraz każda pielęgniarka i pozostały personel medyczny muszą mieć czyste kitle i odzież medyczną, którą nakładają każdego dnia tuż po przyjściu do pracy. Z tego też względu wszystkie placówki medyczne muszą postawić na dezynfekujące pranie odzieży medycznej, by zarazki i bakterie nie przenosiły się i nie rozmnażały. W szpitalach i placówkach medycznych mamy setki chorych, którzy są po ciężkich operacjach, czy zostali właśnie przywiezieni na oddział ratunkowy. Lekarze zawsze mają bezpośredni kontakt z każdym chorym, podobnie jak i pielęgniarki, czy pozostały personel medyczny. Odzież medyczna zawsze musi być czysta. Samo pranie jest jednak niewystarczające, gdyż nie zawsze usuwa wszystkie drobnoustroje, których najwięcej jest w placówkach medycznych. Jest to oczywiste, gdyż przez szpitalne oddziały przewijają się każdego roku setki chorych na przeróżne choroby, w tym choroby zakaźne. Z tego też względu odzież medyczna wymaga prania w wysokich temperaturach z użyciem detergentów, które są bezpieczne dla środowiska, ale jednocześnie zabijają wszystkie nagromadzone na lekarskich ubiorach zarazki i bakterie. Sterylną odzież zawsze muszą mieć chirurdzy i osoby uczestniczące w operacjach oraz zabiegach związanych z ingerencją w ciało człowieka. Większość szpitali ma zawarte umowy z pralniami, które czyszczą tylko i wyłącznie odzież medyczną. Często jest tak, że oddana do porania wieczorem odzież musi być już sterylna i dostarczona na czas na następny dzień z samego rana.
Odzież medyczna bez wątpienia wymaga specjalistycznego prania dezynfekującego, podczas którego muszą być usunięte wszystkie bakterie i drobnoustroje, które się na niej znajdują. Do takiego prania przeznaczone są zarówno specjalne urządzenia piorące, jak i odpowiednie środki dezynfekujące, które usuną zarazki. Detergenty te zawsze muszą być jednakże bezpieczne dla środowiska oraz nie mogą wywoływać alergii. Personel każdego oddziału zawsze musi mieć sterylnie czystą odzież przed każdym kontaktem z pacjentem.