Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Wykorzystanie nowych technologii przynosi oszczędności

Oszczędności są obecnie tematem dominującym w większości sektorów gospodarki. Jest to spowodowane drożejącymi mediami co wynika z kolej z przepisów międzynarodowych dotyczących emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Kraje, które nie stosują się do wytycznych muszą umieszczać dodatkowe opłaty za stosowanie do wytwarzania energii elektrycznej mało ekologicznych rozwiązań takich jak chociażby elektrownie zasilane paliwami stałymi w postaci węgla.

Sposoby wentylacji budynków

oszczędna wentylacja z odzyskiem ciepłaWszystko to składa się na finalną cenę jednostkową energii elektrycznej czy energii cieplnej. Właśnie dlatego coraz więcej odbiorców prywatnych oraz instytucjonalnych decyduje się na modernizację obiektów w celu ograniczenia zapotrzebowania na media. W ten sposób można obniżyć miesięczne rachunki nawet o kilkanaście procent. Stosując kilka różnych sposobów na optymalizację zużycia mediów można osiągnąć naprawdę zaskakujące rezultaty. Hitem jest obecnie oszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła, która coraz powszechniej jest uwzględniana w projektach nowych budynków. Wentylacja z odzyskiem ciepła zwana również rekuperacją jest coraz częściej instalowana w prestiżowych budynkach, w których są stosowane najnowsze rozwiązania z zakresu zasilania. Dzięki zastosowaniu rekuperatorów budynki te są znacznie bardziej efektywne i posiadają lepszy bilans energetyczny. To z kolei przyczynia się do spełnienia przez nie wymogów, które określają różne przepisy. Oprócz wentylacji z odzyskiem ciepła bardzo często stosowane są również inne technologie, które pomagają osiągnąć ten cel. Często na budynkach można bowiem spotkać się z panelami fotowoltaicznymi lub kolektorami słonecznymi. W piwnicach z kolei pracują pompy ciepła. Obok budynku lub na jego dachu obraca się wirnik turbiny wiatrowej. Wszystkie te technologie razem z rekuperacją mogą sprawić, że budynek stanie się pasywny. Stan ten określa obiekty, które zapotrzebowanie energetyczne pokrywają z własnych jednostek wytwórczych to znaczy nie potrzebują one pobierać energii elektrycznej czy cieplnej z sieci przesyłowej.

Niektóre obiekty w czasie niższego zapotrzebowania na media mogą je z kolei oddawać do sieci co sprawia, że stają się one prosumentami. Jak widać najnowsze technologie otwierają nowe możliwości przed zarządcami budynków. Oprócz oczywistych korzyści finansowych coraz częściej obiekty, w których zainstalowane są najnowsze rozwiązania stają się wizytówką i przynoszą prestiż. Rekuperacja jest więc świetnym sposobem na osiągnięcie zamierzonych celów a także wizytówką nowoczesnego obiektu wykorzystującego zaawansowane technologie.

Wykorzystanie nowych technologii przynosi oszczędności
Przewiń na górę