Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Obowiązek wydawania paragonów z kasy fiskalnej

Robiąc zakupy nawet w małym osiedlowym sklepie otrzymujemy paragon fiskalny. Tak samo jak wtedy kiedy kupujemy w dużym supermarkecie. Obowiązek wydawania paragonów z kasy fiskalnej dotyczy wszystkich tych, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną dla klientów indywidualnych. I właśnie urządzenie nazywane kasą fiskalną jest niezbędne do tego, żeby taką sprzedaż prowadzić. Sprzedażą kas zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy. Ci, którzy kasę kupują muszą zostać przeszkoleni z jej obsługi, a samo urządzenie musi zostać poddane fiskalizacji.

Kasa fiskalna zapisuje wszystkie transakcje

kasy fiskalneKiedy klient kupuje coś w sklepie to otrzymuje na ten zakup paragon. Jest on potwierdzeniem sprzedaży, ale jednocześnie dokumentem, który służy do rozliczenia z urzędem skarbowym. Z urzędem rozliczają się oczywiście Ci, którzy sprzedaż prowadzą, a nie klienci, którzy dostają paragony. Tyle tylko, że kasy fiskalne rejestrują wszystkie transakcje na rolkach, które są wewnątrz. Wewnątrz kasy są dwie rolki papieru. Na jednej drukują się paragony dla klientów, a na drugiej prowadzony jest zapis całej sprzedaży. Na koniec dnia w każdym sklepie na każdej kasie trzeba wydrukować dobowy raport fiskalny. Te raporty trzeba trzymać przez pięć lat od ich wydrukowania. Cała sprzedaż danego punktu handlowego jest w ten sposób udokumentowana. Teraz wprowadzane są kasy fiskalne online. Jest to wygodniejsze, bo przedsiębiorcy nie muszą już drukować i przechowywać raportów. Wszystkie informacje dotyczące sprzedaży fiskalnej drogą elektroniczną wędrują bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego. W każdym razie bez względu na rodzaj kasy fiskalnej wszystkie transakcje sprzedaży muszą być na niej zarejestrowane. Dlatego właśnie w każdym sklepie klienci dostają paragony. Paragon jest bardzo ważny nie tylko dla sprzedawcy, ale przede wszystkim dla klienta. To na jego podstawie można wnieść ewentualną reklamację. Przecież zdarza się, że kupiony towar okazuje się wadliwy i wówczas jedynie na podstawie paragonu możemy go zwrócić bądź zareklamować.

Bez kas fiskalnych sklepy nie mogłyby prowadzić swojej sprzedaży. To właśnie z tych urządzeń wychodzą paragony, które dla klientów są jedynym dowodem zakupu. To na ich podstawie można zgłaszać ewentualne reklamacje. Wszystkie transakcje sprzedaży w sklepach zapisują się nie tylko na paragonach ale również na rolce papieru wewnątrz kasy. Dzięki tym zapiskom sprzedawca dokumentuje swoje przychody. Za chwilę tradycyjne kasy zostaną wyparte przez te działające całkowicie online.

Obowiązek wydawania paragonów z kasy fiskalnej
Przewiń na górę