Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Metody trwałego i wyrazistego druku na bawełnie

Kolorowy nadruk to ciekawe dopełnienie każdej tkaniny bez względu na sposób jej użycia. Barwny motyw może finezyjnie dekorować narzuty, poduszki, firany, zasłony czy inne domowe tekstylia. Jego zadaniem jest też ciekawe uzupełnianie odzieżowych stylizacji. Kolorowe i powtarzalne printy wspaniale i stylowo dopełnią długie spodnie czy wesołe wiosenne sukienki. Tradycją wręcz stało się, że pojedyncze wzory mogą pojawiać się na codziennie noszonych bawełnianych koszulkach. Nadruki doskonale ożywiają tkaniny, a dodatkowo dodają im specjalnej wymowy i specyficznej świeżości.

Jak wygląda proces drukowania na bawełnie?

drukowanie na bawełnie procesPokrycie bawełny printami to proces wymagający i bardzo złożony. Kiedy kolor nie jest częścią tkaniny potrzeba wielu starań, by pojawił się na ubraniach czy domowych tekstyliach w sposób trwały i wyrazisty. A choć istnieje obecnie wiele sposobów na pokrycie tkaniny kolorem, to jednak nie każdy jest odpowiedni do wszystkich rodzajów tkanin, ich zakładanego przeznaczenia oraz przyszłego zastosowania. Różnorodne formy wykonywania nadruku należy wybierać w zależności od liczby użytych we wzorze kolorów, ich nasycenia oraz złożoności całego motywu. Nie bez znaczenia pozostaje także konieczność wielokrotnego powielania czy przewidywany nakład finansowy. Uwzględnienie delikatnego splotu tkaniny, jej podatność na uszkodzenia i małą odporność na silne środki chemiczne obejmuje właśnie drukowanie na bawełnie Proces ten jest dlatego skomplikowany i wymaga specjalistycznych urządzeń. Według znawców idealnym sposobem na wykonanie większych i mniej skomplikowanych wzorów na bawełnie jest zastosowanie, znanego choćby z artystycznych pracowni, sitodruku. Natomiast do wykonywania printów o skomplikowanej strukturze i złożonej kolorystyce najlepszy może być tylko ekologiczny i bezpieczny, ponadto wykorzystujący nowoczesne technologie – druk cyfrowy pigmentem.

Różnorodne zastosowanie tekstyliów, jak wiadomo, wymaga nie tylko umiejętnego szycia, lecz także barwienia materiałów. Tkanina, choćby we wnętrzu, operuje nie tylko ciekawym krojem, teksturą czy fakturą, lecz także przemawia kolorem i zastosowanym nadrukiem. Ciekawe printy można wykonać w różnorodny sposób, jednak najbardziej bezpiecznym dla ulubionych bawełnianych tekstyliów jest tradycyjny sitodruk lub znane rodzaje druku cyfrowego pigmentem. Każda z tych metod nie wymaga silnych, często reagujących z tkaniną środków chemicznych i posiada ekologiczne sposoby utrwalania koloru jak hartowanie w wysokiej temperaturze w piecu, bez udziału wody.

Metody trwałego i wyrazistego druku na bawełnie
Przewiń na górę