Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Keramzyt w uprawie doniczkowej

Niezależnie od tego czy prowadzimy ogród, czy po prostu chcemy mieć w domu rośliny doniczkowe to warto pomyśleć o odpowiednim materiale do gleby. Materiale, który będzie spulchniał glebę, będzie idealnym drenażem dla niektórych gatunków, ale również może zostać wykorzystany jako ściółka. Te funkcje przede wszystkim spełnia keramzyt, który jest nieszkodliwy dla środowiska i roślin, a jednocześnie należy do materiałów tańszych. Warto wiedzieć o tym jak używać keramzytu oraz w jaki sposób go stosować przy ogrodnictwie i doniczkach w domu.

Keramzyt do różnych roślin

keramzyt ściółkowy do doniczekNa początku warto wspomnieć, iż keramzyt to zaokrąglone lub owalne granulki o różnorodnej wielkości, gdzie ich przekrój może wahać się między 5 milimetrami a nawet 2 centymetrami. Dlatego w zależności od potrzeb można wybrać idealną wielkość tych granulek. Przede wszystkim wykorzystuje się keramzyt ściółkowy do doniczek. Dlaczego? To wszystko dzięki temu, iż keramzyt z łatwością przepuszcza nadmiar wody, przez co korzenie w doniczce nie będą gnić, gdy wypełnimy doniczkę na dnie paroma centymetrami keramzytu. Jednak to nie jedyna zaleta tego produktu. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie keramzytu do spulchnienia i napowietrzenia gleby, czyli po prostu mieszamy glebę z granulkami i mamy idealnie rozluźnione podłoże. Jeśli jednak zastanawiamy się czym jest sam keramzyt to odpowiedź jest bardzo prosta. Otrzymywany jest poprzez wypalanie naturalnej gliny ilastej w piecach obrotowych w temperaturze około 1150 Celsjusza. To sprawia, iż materiał jest niezwykle twardy i trwały. Dodatkowo jest to produkt całkowicie odporny chemicznie, przez co nie zmienia pH gleby. Nie rozpuszcza się ani nie wypłukuje przez wodę, aczkolwiek może delikatnie wodą nasiąkać utrzymując tym samym poziom wilgotności gleby na dłużej. Mało tego – granulki nie są elementem działalności szkodników, pleśni czy grzybów, przez co mamy mniejsze ryzyko infekcji roślin. Jego długotrwałe wykorzystywanie oraz uniwersalność sprawiają, iż jest to jedna z lepszych opcji do ogrodu i doniczek.

Niezależnie od tego czy chcemy odpowiednio spulchnić ziemię w ogrodzie, czy w doniczce keramzyt jest środkiem idealnym do tego celu. Nie mają na niego wpływu woda, insekty ani nie rozpuszcza się po czasie. To wspaniały drenaż, jak również pomoc w utrzymaniu wilgotności gleby ograniczając jednocześnie zalanie korzeni i ich ewentualne gnicie. Warto zainteresować się keramzytem, szczególnie przy roślinach z rodziny kaktusowatych, ale nie tylko, ponieważ to produkt uniwersalny.

Keramzyt w uprawie doniczkowej
Przewiń na górę