Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Formalności w zatrudnianiu Nepalczyka

Proces zatrudnienia pracowników z Azji jest kosztowniejszy niż zatrudnienia pracownika z któregoś z krajów, które nie obowiązuje ruch wizowy do Polski, jak np. Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, czy Białoruś. Jednak koszty zatrudnienia zwracają się pracodawcy w kosztach związanych z utrzymaniem pracownika. Pracodawca dostaje dobrego pracownika, a do tego etos pracy na dalekiej Azji jest oparty na pojęciu sumienności i lojalności, wobec czego kierunek azjatycki popularyzuje się. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o Nepalczykach, ewenemencie na rynku pracy.

Procedury zatrudniania obywatela Nepalu

jak zatrudnić pracownika z nepaluSzacuje się, że pieniądze zarabiane przez Nepalczyków poza granicami kraju generują 1/3 PKB Nepalu. Wobec tego rząd nepalski, na fali popularności emigracji zarobkowej wśród obywateli, generowanych zysków i na fali oszustw dokonywanych na osobach, które chciały opuścić Nepal w celach zarobkowych wdrożył plan pt. „darmowa wiza, darmowy bilet”. Nepalski prawodawca nakazuje agencjom rekrutacyjnym oferowanie bezpłatnych wiz wydawanych pracownikom chcącym podjąć pracę na emigracji oraz darmowego biletu do kraju docelowego. Wszystko jest współfinansowane przez rząd w Katmandu. Przy zatrudnianiu Nepalczyków warto zwrócić się do instytucji rządowych w celu zapewnienia wykorzystania środków na program. Poza powyższymi procedurami, polityka zatrudniania pracownika z Nepalu jest analogiczna do innych krajów z regionu. Jak zatrudnić pracownika z Nepalu krok po kroku? Proces rozpoczyna się oczywiście od rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter poszukuje później pracodawcy, który wystawi pracownikowi promesę, że po przyjeździe do Polski podejmie on u niego pracę na określonego rodzaju umowie i określony czas. Na podstawie tak przygotowanych dokumentów odpowiedni Wojewoda wydaje pozwolenie na pracę na czas określony lub czas nieokreślony. Z pozwoleniem i promesą przyszły pracownik udaje się do ambasady, gdzie oczekuje na rozpatrzenie podania o wizę. Po otrzymaniu wizy i posiadaniu pozwolenia na pracę w Polsce pracownik może zakupić bilet i udać się do Polski.

Proces polegający na zatrudnieniu pracownika z Nepalu jest czasochłonny i stosunkowo drogi. Załatwienie pozwolenia o pracę potrwa około 30 dni, wiza to oczekiwanie od 15 do 30 dni, w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji termin ten może się wydłużyć do 60 dni. Biorąc pod uwagę powyższe, minimalny czas dopełnienia formalności to około 1,5 miesiąca, nie licząc czasu potrzebnego na sprawny obieg dokumentów: wysyłkę do Polski dokumentów aplikacyjnych o pozwolenie o pracę, wysyłkę do New Delhi pozwolenia o pracę i obsługę pocztową już na miejscu, na linii Nepal-New Delhi.

Formalności w zatrudnianiu Nepalczyka
Przewiń na górę