Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Czym zajmuje się psycholog?

Każdy psycholog był nazywany za czasów Freuda lekarzem dusz. Wzięło się to stąd, że każdy psycholog walczył swoim postępowaniem o uleczenie emocjonalności i zwróceniu psychice stanu spokoju i dystansu. Dlatego każdy pacjent, wychodząc po wielu sesjach, miał wrażenie, że została uleczona jego dusza. Choć zasady diagnozy i leczenia mocno zmieniły się z czasem, to poczucie pacjenta, dotyczące uleczonej duszy, nie koniecznie. Najważniejsze jest bowiem dobranie odpowiedniej metody leczenia i stosowanie jej bardzo konsekwentnie.

Jak psycholog diagnozuje i leczy?

jaki psycholog gorzówPierwszą zasadą dotyczącą odpowiedniego korzystania z usług psychologa, jest upewnienie się, że specjalista, z którego usług się korzysta, posiada właściwe kierunkowe wykształcenie i co za tym idzie, określone kompetencje. Tylko wówczas można mieć pewność, że zastosuje on właściwe narzędzia zarówno do samej diagnozy, jak i do kolejnych ważnych zagadnień związanych z emocjonalnością, osobowością i temperamentem danej osoby. Jeśli zastanawia się jaki psycholog Gorzów, jest miastem, gdzie znajdzie się dużo specjalistów z odpowiednie wykształceniem. Nie powinno się jednak martwić ani bać w żaden sposób spotkania z terapeutą. To właśnie on bowiem jest w stanie tylko uspokoić i zapanować nad chaosem panującym w głowie pacjenta. Jeśli mowa jest również o diagnozowaniu pacjenta, to warto wiedzieć, że nie jest to, widzimisię psychologa, tylko wnioski wyciągnięte z zastosowania odpowiednich narzędzi diagnostycznych. Najważniejszymi z nich są właśnie: wywiad psychologiczny oraz testy psychometryczne. Tylko wówczas ma się pewność, że ma się pewien poglądowy wygląd danego pacjenta i jego problemów. Warto wiedzieć, że psycholog, zadając konkretne pytania, nie chce dążyć do zwykłego ciągnięcia rozmowy, a zwyczajnie dbają o to, by pacjent kontynuował opowieść o sobie w konkretnym kontekście i dzięki temu potwierdził lub obalił daną hipotezę psychologa. Tylko to zapewni właściwą płynność informacji o danym człowieku i pozwoli na kolejne wykluczanie niewłaściwych hipotez. Tylko wówczas ma się pewność, że pacjent jest odpowiednio potraktowany ze względu na jego osobiste potrzeby i zależności.

Każdy psycholog stosuje zazwyczaj nieco inne metody terapii. W zależności od tego, na jakie schorzenie lub zaburzenie choruje pacjent, powinno dobierać się właściwe narzędzia w formie różnych terapii. To właśnie one mają najbardziej pomóc i zapewnić właściwą ochronę wszelkim możliwym mechanizmom obronnym człowieka. Terapie są jednak zazwyczaj forma rozmowy lub nazywania swoich uczuć i emocji w różnych sytuacjach. Dlatego nie są to metody, których powinno się bać, a tym bardziej, przez które nie powinno się omijać psychologa.

Czym zajmuje się psycholog?
Przewiń na górę