Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Chciałam odzyskać vat zapłacony w ue

Jestem właścicielką polskiego oddziału pewnej międzynarodowej firmy energetycznej. W ostatnim czasie często byłam wysyłana w związku z tym w podróże służbowe do zagranicznych oddziałów mojej firmy. Ponosiłam w związku z tym wiele kosztów. Niedawno dowiedziałam się, że w związku z tym mogę odzyskać zapłacony za granicą VAT. Żywo zainteresowałam się tym tematem, ponieważ po podliczeniu wyszło na to, że mogłaby być to dość spora kwota pieniędzy. Musiałam dowiedzieć się na ten temat trochę więcej. 

Odzyskałam VAT zapłacony w krajach UE

zwrot vat zapłaconego w uePrzede wszystkim musiałam się dowiedzieć, czy rzeczywiście należy mi się zwrot zapłaconego za granicą VATu. Poszukiwania informacji na ten temat rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: zwrot vat zapłaconego w ue, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko dowiedziałam się, że zwrot VAT należy się za poniesione koszty zakwaterowania, paliwa oraz kosztów płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu, a także za zakupione do firmy towary i usługi. Na szczęście posiadałam wszystkie faktury z wpisanym numerem NIP firmy. Gdyby wtedy nie wzięła faktur, zwrot podatku VAT byłby teraz niemożliwy. Dowiedziałam się również, że zgodnie z dyrektywą unijną i przepisami prawa międzynarodowego kolizyjnego nie musiałam się już rejestrować w urzędach skarbowych poszczególnych państw członkowskich w których ponosiłam wydatki, aby uzyskać zwrot zapłaconego podatku VAT. Mogłam to zrobić wysyłając odpowiedni wniosek do polskiego Urzędu Skarbowego. Dużym ułatwieniem był dla mnie fakt, że można było złożyć ten wniosek drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP oraz podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Mogłam skorzystać w tym celu ze specjalnej firmy, która specjalizuje się w odzyskiwaniu VATu dla polskich przedsiębiorców, ale postanowiłam najpierw sama spróbować wypełnić odpowiedni wniosek. Okazało się to bardzo proste. Wystarczyło, że złożyłam jeden wspólny wniosek do wszystkich faktur. Termin składania wniosku upływa bowiem 30 września roku następnego od dnia wystawienia faktury.

Do wniosku musiałam oczywiście dołączyć skany faktur w odpowiednim formacie graficznym. Wysłałam wniosek i teraz pozostało mi czekać na otrzymanie decyzji administracyjnej o rozpatrzeniu wniosku. Termin rozpatrzenia wniosku nie mógł przekroczyć terminów podanych w ordynacji podatkowej. Gdyby przekroczył mogłabym złożyć do urzędu wniosek z ponagleniem. Nie musiałam jednak tego robić, gdyż już po dwóch tygodniach otrzymałam decyzje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i zwrot pieniędzy.

Chciałam odzyskać vat zapłacony w ue
Przewiń na górę