Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Wybieramy ramę do obrazu

Wiszący na ścianie obraz, który jest prawidłowo oprawiony czy wyeksponowany potrafi stać się wspaniałą ozdobą wnętrza. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotna jest jego właściwa oprawa. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego rodzaju ramy powinniśmy brać pod uwagę kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nim jest dopasowanie ramy do oprawianego obrazu, aby wydobywała jego piękno, zamiast przytłaczała. Jakie są kolejne aspekty, jakie należy brać pod uwagę w przypadku poszukiwania odpowiedniego modelu?

Rama dopasowana do stylu obrazu

rama do obrazuKolejnym ważnym kryterium doboru ramy jest dopasowanie do wystroju wnętrza, w jakim będzie wisiał obraz. Trzeci aspekt to dobór czy ma być to tradycyjna rama, czy może możliwe jest znalezienie innych nowoczesnych sposobów na wyeksponowanie obrazu. Styl, w jakim jest utrzymany dany obraz w sposób bezpośredni będzie odpowiadać za to, jaki rodzaj ramy powinniśmy wybrać. Dobrym wyborem będzie wysokiej jakości rama do obrazu. W przypadku obrazów olejnych, krajobrazów czy portretów najkorzystniejszym wyborem są tradycyjne ramy. Doskonale sprawdzą się modele ozdobne, złote, ciężkie albo drewniane. W przypadku akwareli albo fotografii warto postawić na proste ramy, natomiast co obrazów abstrakcyjnych albo nowoczesnych najlepszym wyborem są proste drewniane czy aluminiowe ramy. W odniesieniu do grafik, czarno-białych zdjęć albo plakatów odpowiednim wyborem są proste ramy wykonane z aluminium albo tak zwane antyramy. Tak samo ważny, jak styl obrazu, jest także jego typ. Obrazy wykonane na płótnie doskonale wyglądają w ramach głębokich, a wydruki w ramach lżejszych, standardowych. W przypadku prac, które wykonywane są na papierze (na przykład akwarele czy pastele) oprawa będzie wymagać zastosowania passe-partout, dzięki czemu powierzchnia szyby nie styka się z wrażliwą na uszkodzenia powierzchnią papieru. Passe-partout powinno być odpowiednio dopasowane do dzieła. Uniwersalne rozwiązanie to stonowane kolory, na przykład szarości czy beże. Dodatkowo należy pamiętać, że w tym przypadku kolory ciemne mogą optycznie zmniejszać obraz, a jasne działają w sposób odwrotny.

Jeżeli planujemy zakup ramy w kolorze, najlepszym wyborem jest kolor ramy dostosowany do jednej z drugorzędnych barw na obrazie. Pozwala to uniknąć efektu zlania ramy i obrazu w jedno. Dodatkowo obrazy, które są utrzymane w ciepłych kolorach będą potrzebowały ramy w takich tonach, a obrazu o zimnych barwach powinny znaleźć się w ramach o tonach zimnych. Ramy drewniane mogą sprawdzić się w przypadku większości obrazów, natomiast ramy złote to klasyka, która może prezentować się dobrze niemal w każdym wnętrzu.

Wybieramy ramę do obrazu
Przewiń na górę