Przeznaczenie odbojnic przemysłowych

Większość z nas pracuje stacjonarnie i spędza osiem godzin w biurze, lub zakładzie pracy. Pracodawcy mają obowiązek przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy i muszą się stosować do odpowiednich procedur i dyrektyw. Miejsce pracy musi być przede wszystkim bezpieczne dla pracownika, a miejsca newralgiczne powinny być widocznie oznakowane, albo zabezpieczone. Łamanie tych przepisów może skutkować nałożeniem na pracodawcę wysokich kar, oraz obowiązkiem natychmiastowego dostosowania panujących warunków do wymogów prawnych.

Do czego służy odbojnica przemysłowa?

Odbojnice przemysłoweMiejsca gdzie znajdują się koce gaśnicze i sprzęt do gaszenia pożaru, jest oznakowany specjalnymi tabliczkami. Wyjścia ewakuacyjne w dużych zakładach pracy są jasno wytyczone na instrukcjach zawieszonych w pomieszczeniach socjalnych i na korytarzach tak, aby każdy pracownik  je znał i w razie wypadku wiedział jak do nich dojść. Na dużych halach magazynowych, albo produkcyjnych, pracownicy poruszają wyznaczonymi ścieżkami na specjalnych wózkach. Pustym sprzętem łatwo się poruszać, natomiast z pełnym załadunkiem manewrowanie na zakrętach staję się utrudnione, dlatego pracodawcy stosują specjalne zabezpieczenia na ścianach i rogach alejek, którymi są odbojnice przemysłowe. Są to stalowe, lub aluminiowe elementy zabezpieczające wystające elementy, albo rogi urządzeń, czy ścian przed uderzeniami. Odbojnice są nieodzownym elementem każdej hali przemysłowej, czy produkcyjnej, w których najczęściej dochodzi do różnych wypadków. Wózki paletowe i widłowe, najczęściej zderzają się w trakcie manewrów na zakręcie, ale także w wąskich miejscach, gdzie trzeba posiadać duże umiejętności, aby przejechać bez kolizji. Odbojnice mogą być wykonane także z kauczuku, który doskonale amortyzuje uderzenia i nie powoduje uszkodzenia pojazdu mechanicznego, który się zderzył z takim zabezpieczeniem. Ulegają one niewielkim wgnieceniom, ale po paru sekundach powracają do swojej poprzedniej formy. Także kable, lub instalacje elektryczne, które biegną w poprzek alejek są zabezpieczone podłużnymi odbojnicami w postaci małych progów zwalniających.

Odbojnice są najczęściej produkowane w kolorze żółto czarnym, ponieważ taki kolor zgodnie z przepisami jest uznawany za najbardziej charakterystyczny i jest zrozumiały dla każdego pracownika. Zabezpieczają brzegi maszyn, ściany i rogi, oraz newralgiczne miejsca w firmach. Także nagłe spady w podłożu, oraz schody mogą być zabezpieczone odbojnicami. Właściwie zabezpieczone i oznakowane miejsce niebezpiecznych znacznie zmniejsza ilość wypadków w zakładach pracy, oraz zwiększa komfort poruszania się po nich.

Przeznaczenie odbojnic przemysłowych
Przewiń na górę