Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Przegląd najlepszych soczewek torycznych dla astygmatyków

Soczewki kontaktowe są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na korekcje wzroku, zarówno w przypadku krótkowzroczności, jak w przypadku dalekowzroczności. Obecnie na rynku są dostępne również soczewki kontaktowe przeznaczone dla osób borykających się z astygmatyzmem – zapewniają one doskonały komfort widzenia oraz pozwalają na optymalną korekcję wady.

Zalety najlepszych soczewek torycznych dla astygmatyka

soczewki toryczne dla astygmatyka

Astygmatyzm to powszechnie występująca wada wzroku, która może objawić się w każdym wieku (bardzo często pojawia się nagle podczas rutynowej kontroli wzroku u lekarza okulisty). Bardzo często astygmatyzmowi towarzyszy krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Astygmatyzm spowodowany jest tym, że na wskutek braku regularnego, kulistego kształtu soczewki lub rogówki następuje nieprawidłowe rozproszenie światła wpadającego do oka i jego nieprawidłowe skupienie na siatkówce, co w konsekwencji powoduje nieostre i rozmyte widzenie. Astygmatyzm można z powodzeniem korygować za pomocą okularów korekcyjnych, a także szkieł kontaktowych. Wielu okulistów zaleca soczewki toryczne dla astygmatyka, ponieważ są one znacznie wygodniejsze niż okulary i umożliwiają między innymi swobodne uprawianie sportów czy inną aktywność w której okulary mogą przeszkadzać. Użytkowanie szkieł kontaktowych jest bardzo łatwe – warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie, która zapewni nie tylko odpowiedni komfort widzenia, ale również ochroni przed zakażeniami narządu wzroku, jak na przykład zapaleniem spojówek. Używając soczewek torycznych warto jest przechowywać je w odpowiednim pojemniku, który należy regularnie dezynfekować oraz korzystać z profesjonalnych płynów do soczewek, które usuwają bakterie i osady białkowe oraz zapewniają optymalne nawilżenie soczewek. Szkła kontaktowe należy oczywiście użytkować zgodnie z zalecaniami producenta – mowa tutaj przede wszystkim o dotrzymywaniu terminu przydatności soczewek (np. soczewki miesięczne można nosić regularnie każdego dnia przez miesiąc czasu, zdejmując je jedynie na noc).

Warto pamiętać, że diagnozę astygmatyzmu (jak również każdej innej wady wzroku) może postawić jedynie odpowiednio wykwalifikowane lekarz lub optometrysta. W tym celu warto jest udać się na badanie okulistyczne w placówce medycznej – osoby z wadą wzroku powinny ją kontrolować średnio co roku (chyba, że okulista zaleca inaczej). Warto także raz na dwa lata udać się profilaktycznie na badanie wzroku – dzięki temu można w miarę wcześnie wykryć wadę wzroku oraz zastosować odpowiednią korekcję.

Przegląd najlepszych soczewek torycznych dla astygmatyków
Przewiń na górę