Plejaj.pl

Jeżeli szukasz rozrywki i ciekawych doznań. odwiedź nas !

Na co zwracać uwagę skupując rzepak?

Zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się wśród rolników rzepak, który hodowany jest przez nich najczęściej. Nic w tym dziwnego, nasiona rośliny wykorzystuje się bowiem do produkcji dobrze znanemu wszystkim oleju rzepakowego, który popularny jest zwłaszcza w naszej rodzimej kuchni polskiej. Na co zwracać jednak uwagę podczas skupu rzepaku? Jak wyselekcjonować najwyższej jakości ziarna? 

Jak skupować rzepak z głową? 

polecany skup rzepaku w warmińsko-mazurskimPrzede wszystkim należy rozpocząć szukanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Zbiory rzepaku rozpoczynają się późnym latem, a kończą jesienią. Wówczas wielu rolników ma już od wielu miesięcy podpisane umowy z kupcami, którzy zaczęli interesować się ich ofertami już w okresie wiosennym. Warto przy tym zaznaczyć, że szczególnie polecany skup rzepaku w warmińsko-mazurskim oferuje najwyższej jakości ziarna, które charakteryzują się odpowiednim stopniem oleistości. Jak prezentują się najwyższej jakości nasiona rzepaku? Przede wszystkim są wilgotne i oleiste (każde ziarno powinno bowiem składać się z blisko 50% z czystego oleju). Ważny jest również sam kolor nasion: powinny występować w kolorze głębokiej, kruczo-czarnej wręcz czerni (wyblakła czerń lub odzienie szarości mogą sygnalizować niepożądane przesuszenia nasion. Ziarna powinny być również stosunkowo duże (najbardziej pożądane są te odmiany, które wydają ziarna wielkości ziaren czarnego pieprzu). Ziarna powinny być ponadto twarde, a ich tekstura powinna być ciężka, tłustawa i treściwa (najlepszej jakości ziarna po ściśnięciu w dłoni puszczają soki). Tak więc już na podstawie samego wyglądu ziarna możemy wiele powiedzieć o jego jakości. Skupując rzepak wybierajmy więc oferty od rolników, którzy nie mają problemu w dostarczeniu nam próbek testowych swoich plonów (które następnie będziemy mogli również zbadać w naszych laboratoriach). Warto również ustalić wyjściową cenę rzepaku jeszcze na długo przed zbiorami, wówczas mamy gwarancję tego, że rolnicy nie będą nam tej ceny sztucznie zawyżać. 

Skupując rzepak musimy pamiętać o tym, że najważniejsza jest jakość samego ziarna. Powinno być ono odpowiednio oleiste, twarde i możliwe jak najbardziej czarne. Ważna jest również jego wilgotność oraz wielkość. Pamiętajmy więc o tym by zawierać współpracę jedynie z rolnikami, którzy gotowi są nam dostarczyć próbki swych ziaren jeszcze na długo przed finalną transakcją. Wówczas będziemy mieli sporo czasu na to by przebadać próbki nasion w laboratorium, otwartość rolników będzie też świadczyć o ich uczciwości oraz poważnym podejściu do klienta. 

Na co zwracać uwagę skupując rzepak?
Przewiń na górę