Do czego nadaje się tkanina flanelowa?

Odwiedziłam ostatnio moją przyjaciółkę, która mieszka na drugim końcu kraju i bardzo rzadko się z nią widuję. Ostatnio mniej również rozmawiamy, gdyż przyjaciółce urodziło się dziecko i miała ona bardzo mało czasu dla siebie. Byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam, że większość ubrań i akcesoriów materiałowych zarówno tych przeznaczonych dla dziecka, jak i dla niej wykonane jest z kolorowej flaneli. Zapytałam się jej, co takiego jest w tym materiale, że tak lubi rzeczy z niego wykonane. Od razu mi to wytłumaczyła.

Zalety tkaniny flanelowej

kolorowa tkanina flanelaDowiedziałam się, że jej nowo narodzona córeczka, zupełnie tak jak ona, jest silną alergiczką. Lekarz zalecił jej więc, żeby ubierała córkę we flanelowe materiały, żeby uniknąć odparzeń, uczuleń czy podrażnień skórnych. Przyjaciółka poszła o krok dalej i zaczęła także kupować flanelowe prześcieradła czy pieluszki. Dowiedziałam się od niej, że tkaninę flanelową można prać i sterylizować w temperaturze do 95 stopni celsjusza. Taka sterylizacja wybija wszelkie grzyby, wirusy i bakterie. Dzięki temu odzież, wykonaną z flaneli można łatwo utrzymać w czystości. Jest to naturalny i w pełni hipoalergiczny, bezpieczny dla skóry materiał. Byłam przekonana, że flanela występuje tylko w jednolitym białym kolorze, ale bardzo się myliła. Przyjaciółka pokazała mi, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: kolorowa tkanina flanela, żeby wyskoczyło dużo sklepów internetowych, w których ofercie jest duży wybór kolorowych flanelowych materiałów. Okazało się, że bez problemu można znaleźć flanelę w wielu wariantach kolorystycznych, a nawet o różnych wzorkach. Muszę przyznać, że taka kolorowa, flanelowa tkanina świetnie się prezentuje i jest naprawdę miła w dotyku. Dodatkową zaletą tego materiału jest fakt, że jest on bardzo lekki i przewiewny. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego flanelowa ubrania są bardzo praktyczne i wygodne do noszenia nawet podczas największych, letnich upałów. Już nie dziwiłam się przyjaciółce, że tak lubi ten materiał.

Postanowiłam sama zakupić taką kolorową, flanelową tkaninę i uszyć z niej sobie kilka ubrań. Wzięłam pod uwagę radę przyjaciółki, żeby kupować kolorową flanelę farbowaną za pomocą naturalnych barwników, które wytrzymują sterylizację i nie blakną. Już wkrótce okazało się, że był to bardzo dobry pomysł. Dużą zaletą flanelowej tkaniny jest dla mnie fakt, że nie gniecie się i po praniu wystarczy ją odpowiednio rozwiesić. Jeśli natomiast flanela wymaga przeciągnięcia żelazkiem, to bardzo lekko się prasuje.

Do czego nadaje się tkanina flanelowa?
Przewiń na górę