Czym są gongi tybetańskie?

 

Kultura azjatycka staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsza. Dzieje się tak za sprawą upowszechniania się internetu, szybszego przepływu informacji i łatwiejszego dostępu do nich. To, co jeszcze wczoraj wydało nam się niecodzienne i egzotyczne, dziś przyjmujemy jako normę i nie otwieramy ust  w zdziwieniu. Nie oznacza to jednak, że Azja nie ma dla nas żadnych niespodzianek.

Muzyka gongów tybetańskich koi ciało i umysł

gongi tybetańskieKażdy z nas choć raz w życiu miał okazję spróbować sushi, sajgonek czy ryżowego makaronu. Lubimy oglądać japońskie horrory, a nasze ubrania często powstają w Wietnamie, Laosie czy Bangladeszu. Azja staje się nam coraz bliższa, a my chętnie wyjeżdżamy za granicę, by poznać Daleki Wschód i przywieźć interesujące pamiątki i nowinki. Należą do nich przykładowo gongi tybetańskie. W Azji są one znane od setek lat i początkowo miały pełnić rolę rytualną, wprowadzającą w religijny trans i uniesienie. Obecnie zachwyca się nimi Zachód, a kraje europejskie chętnie wykorzystują ich wyjątkowe właściwości. Niektórzy wierzą, że muzyka wykonywana na takich gongach ma właściwości lecznicze, dzięki którym możemy odkryć nasze słabsze punkty, pozbyć się napięcia i stresu, zrelaksować, a być może nawet osiągnąć stan alfa, czyli ten najlepszy i najbardziej produktywny dla mózgu. W wielu miastach i miasteczkach organizowane są specjalne sesje, podczas których możemy wsłuchać się w dźwięki tej niezwykłej muzyki. Niezależnie od tego, czy odczujemy wyjątkowy wpływ gongów tybetańskich na nasze ciało i umysł, warto wybrać się na taką sesję, będącą wspaniałą okazją do medytacji. Możemy również poznać lepiej kulturę Azji i jej wpływ na współczesnego Europejczyka. Jeśli zaś interesujemy się podróżami i z każdej naszej wyprawy przywozimy ciekawe pamiątki, znakomite gongi tybetańskie mogą posłużyć nam do wykonania oryginalnego wystroju wnętrza w stylu dalekowschodnim. Możemy zawiesić je na ścianie lub wykonać z nich efektowną kompozycję, która z pewnością spodoba się domownikom i olśni odwiedzających nas gości, rodzinę i znajomych. Taki wystrój nawiązujący dl kultury Azji będzie z pewnością oryginalny i elegancki.

Gongi tybetańskie mają w dzisiejszych czasach wiele zastosowań. Początkowo używane w celach religijnych, dziś są niezwykle popularne na sesjach, podczas których mamy okazję wsłuchać się w wykonywaną na nich muzykę. Jeśli zaś lubimy oryginalne wystroje wnętrz, warto zastanowić się nad zakupem takich gongów i pomysłowym przystrojeniem nimi naszego mieszkania czy domu.

 

Czym są gongi tybetańskie?
Przewiń na górę